Kontakt

Fundacja Dzieci Żywione Inaczej
przy Centrum Zdrowia Dziecka
 
Adres: Al. Dzieci Polskich 20
04-730 Warszawa
Telefon: 535 449 884
Fax:  
E-mail: biuro@dziecizywioneinaczej.pl
Nr konta: 52154011022032570656100001
Bank Ochrony Środowiska
I Oddział w Warszawie
Facebook Fundacja Dzieci Żywione Inacz.

CO TO JEST ŻYWIENIE POZAJELITOWE I DOJELITOWE?


Są to specjalne metody żywienia stosowane u dzieci i osób dorosłych z różnymi schorzeniami przewodu pokarmowego, u których żywienie fizjologiczne, czyli doustne jest albo niemożliwe albo niewystarczające, aby pokryć potrzeby organizmu i zapewnić jego rozwój. We wszystkich tych metodach substancje odżywcze potrzebne do życia i prawidłowego rozwoju (białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, elektolity, mikroelementy) są podawane inną drogą niż naturalna.
Żywienie pozajelitowe - inaczej dożylne - polega na podawaniu substancji odżywczych przez specjalny cewnik wszczepiony na stałe do naczynia żylnego.
Żywienie dojelitowe - czyli do przewodu pokarmowego - polega na podawaniu pokarmu przez specjalną przetokę, czyli mały otwór w jamie brzusznej bezpośrednio do żołądka lub jelita.
Leczenie takie może trwać miesiące lata, a nawet całe życie. Dzieci żywione w ten sposób mogą normalnie funkcjonować w rodzinie, środowisku, społeczeństwie. Żeby to było możliwe musimy wspierać rodziców w trudnym procesie leczenia żywieniowego.

.